Środa z metodami. Słuchanie.

Dzisiejszy post poświecimy słuchaniu w nauce języków obcych.

images

Za słuchaniem, które jest nastawione na aktywny odbiór treści, kryją się nasze intencje: cel, jaki sobie wyznaczamy i świadomość tego celu.

W 2010 roku przeprowadzone badanie, autorstwa Larriego Vandergitt’a,  na studentach uczących się języka francuskiego. Część grupy uczyła się w tradycyjny sposób (słuchali i czytali testy na głos). Druga połowa dostała dokładną instrukcję, jak słuchać. Okazało się, że druga grupa wypadła znacznie lepiej w testach. Zmiana była widoczna zwłaszcza u osób, które wcześniej gorzej posługiwały się francuskim.

3 kluczowe strategie słuchanie:

  • Przed przystąpieniem do słuchania zastanów się, co chcesz z niego wynieść. Określ swój cel i zastanów się, o czym może być mowa. Jest to ważne, bo Twój mózg zrobi szybki przegląd tego, co już wiesz na ten temat i przygotuje się na wyłapywanie treści ważnych i nowych.
  • Podtrzymuj uwagę! Jeśli usłyszysz słowa, które są Ci obce staraj się wyłapać z kontekstu ich znaczenie. Korzystaj z notesu, żeby zapisywać to, co jest dla Cienie niezrozumiałe i prawdopodobne znaczenie słownictwa. Skupiaj się na najważniejszych punktach słyszanej rozmowy!
  • Oceniaj to, co słyszysz i Twoje rozumienie przekazu. Możesz napisać streszczenie usłyszanego materiału, potem sprawdź, czy jest poprawne.

beznazwy

Uczymy się przez działanie, ale także przez obserwację!!! Kiedy uczysz się jeździć konno obserwujesz innych zaawansowanych jeźdźców. Tak samo jest z nauką języków. Prezentuję Wam różne metody, abyście obserwowali, jak uczą się inni. To doskonała okazja do doskonalenia własnych umiejętności.

Reklamy

One response to “Środa z metodami. Słuchanie.

  1. witam. dzieki wielkie za dobre rady. pozdrawiam serdecznie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s